Günümüzün ilerleyen teknoloji sayesinde web tasarım uygulamaların olmazsa olmazlarına giren mobil uyum özelliğidir. Birçok insan gelişmiş uygulamalar sayesinde erişim noktalarına mobil ağ üzerinden ulaşmaktadır. Tasarlanan web sitesinin kullanım alanlarında kesinlikle mobil ağ ile erişebilmesi önemlidir. Kullanım istatistik oranlarına göre mobil erişim üzerinden web sitelerine giriş oldukça yüksektir. Bu sebeple kurulan bir web sitesinin mobil uyumlu olması sitenin kullanım oranlarını artıracaktır. Kullanıcılara çok yönlü hizmet vermek isteyen kurumlar kesinlikle mobil uyumluluk kısmına önem vermeleri gerekir. Bir web sitesinin mobil uyumlu olabilmesi için kullanıcılara her yönden hizmet vermektedir ve kullanıcı kurduğunuz web sitesine ihtiyacı olması gerekmektedir. Özellikle bankaların web sayfası, gazeteler ve ekonomik gündem haberleri gibi web sitelerinin örnek verebiliriz. Teknolojik haberleri takip etmek isteyen birçok firma web sitesinin tasarımı aşamasında web tasarım ajanslarını tercih etmektedir. Bunun sebebi ise ajans kendi bünyesindeki geliştirdiği mobil yazılımlardır. Kullanıcı açısından önemli bir yer tutan mobil uyum konusunda firmalar gerektiği özeni göstermelidir. Günümüzde tarayıcılar üzerindeki yapılan aramaların birçoğu mobil üzerinden olduğunu hatırlatmak gerekir. Kullanıcıların her an ulaşabileceği bir web sitesi tasarlamak, sitenizin ziyaretçi sayısını da yükseltecektir.

MOBİL UYUMLU ÖZELLİĞİNİN YARARLARI

            Kurduğunuz web sitesinin mobil uyumlu olması daha çok kitleye ulaşmasını sağlamaktadır. Kısa bir zamanda sitenin tanınma oranları da artacaktır. Sadece bilgisayar üzerinden giriş yapılan web siteleri birçok kişi tarafından kullanılamamaktadır. Buda siteye olan ilginin azalmasına sebep olmaktadır. Mobil uyumlu siteye sahip olmanın diğer bir avantajı ise zamandan tasarruf edilmesidir. İster alıcı ister satıcı için, mobil üzerinde yapılan alışverişlerin daha hızlı olduğu görülmektedir. Web sitesinin sadece tek bir sürüm üzerinden girilmesini engelleyin. Android veya ios gibi her mobil sürümü için uyumlu olması da gerekmektedir. Kısıtlamalara izin vermeyin. Teknolojinin gelişmesi ve nüfusun artması sebebi ile birçok işlemin sanal ortamda yapıldığını görmekteyiz. Bu sebeple kurduğunuz bir web sitesinin mobil uyumlu olmasının da değeri artmaktadır. Sektör için ise tanınmak ve diğer firmaların bir adım önüne geçmenizi de sağlamaktadır. Dünya üzerinde birçok kullanıcı ise web sitenize girebilir.

 MOBİL UYUMLU BİR WEB SİTESİNİN ÖZELLİKLERİ

           Öncelikle en çok dikkat edilmesi gereken nokta tasarımdır. Tasarımın hem şık hem de sade olmasını sağlayın. Web sitesini kullanan insanların yorulmaması ve karışık bir içerikle karşılaşmaması da gerekmektedir. Basit bir anlatım kullanılmalıdır. Diğer önemli madde ise renk uyumu, yani cıvık veya çok kapalı renklerin kullanılmaması da tercih edin. Kullanıcıların göz zevkine hitap etmesi ve anlık kullanımlarda web sitesinin basit olması kullanım oranlarınızı arttıran bir etkendir. Sitede kullandığınız yazı ve görsel içerikler birbiri ile uyum halinde olmalıdır.  En çok dikkat edilmesi gereken ise gereksiz reklamlardır. Kullanıcılar için nefret edilen bir faktördür. Reklamlardan uzak durulmalıdır. . Kullanıcılar için nefret edilen bir faktördür. Reklamlardan uzak durulmalıdır. Rahat kullanımın yanında hızlı kullanımda önemlidir. Sitenizin hızlı olması kullanım oranlarını arttıracaktır. Sitenin kurulma amacına uygun metinler kullanılmalıdır. Yani mesleki terimleri kullanmak gerekmektedir. Sitenin güvenliği konusunda da kullanıcılar nesnel bir kanıt sunulması da gerekmektedir. Tasarımın özgün olmasına da dikkat edin. Kopya veya yakın renkler ile başka bir web sitesine benzemesi bazı yanlışlıklara neden olabilir. Mobil uyumlu bir web sitesinin maliyeti ise fazla olabilir. Ancak ileriye dönük hedefleriniz varsa kesinlikle internet ortamında mobil uyumlu bir web sitesini ihmal etmeyin.İlerde ekonomik anlamda firmaya katkıları olacaktır.