Marka bir firmanın satıcının mal ve hizmetlerini belirlemeye, tanıtmaya ve başka firmalar tarafından bilinmesini sağlayan bir terim veya sözdür. Marka işaret, renk veya çeşitli birleşenlerden oluşabilir. Bir firmanın piyasadaki yerini, konumunu ve tüketicinin ürünü kimden aldığını kanıtlayan bir simgedir. Birçok firma reklamını ve tanıtımını yaparken markasını kullanır. Marka aynı zamanda bir işletmenin kimliğini veya özgeçmişini yansıtan önemli bir işaret zamiridir. Marka tescilinin önemi ise markanın korunması bir iş modelinin ya da ürünün geliştirilmesi için geçen süreden itibaren önemsenmesi gereken bir husustur. İşletmenin korunmasında önemli bir yer sahibi olan marka tescil işleminin üretime geçildikten hemen sonra yapılması gerekmektedir. İleride olası marka ihmallerinde markanız tescilli ise kullanım hakkı da sizdedir. İhlal eden firma gerekli yaptırımlara maruz kalmaktadır. Marka hakkının ileriye sürülmesi için tescil işlemini yaptırmak gereklidir. İlerde sizin ürettiğiniz çok satan bir ürünün kopyası yapıldığın da ise markanız tescilli ise kopya ürünün satışı durdurulmaktadır. Ayırt edici olması koşulu ile herhangi bir simge veya ren marka tescili için uygundur. Açık veya kesin olarak firmanızı belli edecek bir şekilde sicilinizde gösterebilir olma şartı ile markanızı siz seçebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda rahat tanınmak için marka isminizi kolay ve akılda kalıcı seçmenizde önemlidir. Seçtiğiniz marka ya ayırt edicidir ya da zaman içerisinde yaptığınız projeler, reklamlar, yatırımlar veya tanıtıcı programlar sayesinde bu niteliği kazanabilirsiniz.

 TESCİL İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

        Marka tescil işlemi fiziki delil ya da internet ortamından başvuru yapılabilir. Başvuruda bulunabilmek için gerekli evrak, başvuru sahibinin tacir olması ve ticari bir işletmeye sahip olması gerekmektedir. Her marka için farklı bir tescil başvurusu yapılması gerekmektedir. Birden fazla marka için tek tescil işlemi yapılması mümkün değildir. Marka sahibi kimliğinde içeren bilgileri başvuru formuna doldurmalıdır. Marka örneği başvuruya konulmalı ve başvuru ücretinin ödendiğine dahil makbuz dosyaya eklenmelidir. Ortak marka veya garanti markası için yapılan başvurularda rüçhan hakkı talebi varsa bu talebin gerektirdiği ücreti ve marka örneğini LATİN alfabesi harf ve sembolleri ile tekrar yazılmalıdır. Marka tescili, istenen başvuru TPE tarafından başvuru sürecinin sona ermesinden kısa bir süre içinde tescil işlemi gerçekleştirecektir. Bu süreç tescil başvurusu, başvurunun TPE tarafından incelenmesi, başvurunun yayınlanması, tescil belgelerinin verilmesi gibi aşamalar için kullanılır. Yaklaşık 8 ay sürmektedir. Başvuru bütün şartlara uygun olarak yapılmış ve bu süre içinde başvuruya itiraz gelmemiş ise başvuru onaylanarak sicile kayıt edilir. Başvuru sahibine ise marka sicil kağıdı gönderilir. Aldığınız markanın tescilinin korunma süresi 10 yıldır. Süre bittikten sonra işletme hala bu markanın korunmasını isterse 10 yıl daha uzatabilir.

          Koruma süresinin bitmesinden itibaren tekrar talep edilen yeni koruma süresi için ek ücret talep edilir. Koruma süresinin bitiminden sonra aradan geçen 6 içinde yeni başvuru yapılmazsa marka tescili iptal edilir. 6 ay içinde yapılan yenileme ücretlerinin de bu süre içinde ödenmesi gerekmektedir. Marka tescil başvurusunda bulunabilmek içim markanın kullanımda olmak zorunluğu yoktur ama tescili alınan bir markanın herhangi bir 5 yıllık dönemde marka kullanılmaz ise markanın iptali sağlanır.Sonuç olarak sürekli bir sektörde hizmet veriyorsanız ve ileriye dönük yatırımlarınız varda marka tescil işlemini uygulayın. Firmanız büyük bir holding haline geldiğinde sattığınız ürünün sizin firmanıza ait olması ve bunu tüketicinin bilmesi kariyeriniz için önemlidir. Hem tanıtım hem de tüketicinin görüşlerini almanız açısından marka tescili son derece önemlidir. Siz ve firmanız ileride büyük projelerin reklamını yaparken marka sahibi olmanız gerekmektedir.

 

Neler Mi Yapıyoruz ?

Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal Web Tasarım

            Yaşadığımız dönem içerisinde hızla gelişen internet kullanımının saye...

Detaylar
Garantili Seo

Garantili Seo

Garantili Seo

          Garantili Seo Çalışması kavramını açıklamak gerekirse SEO çalışması ...

Detaylar
Kurumsal Hosting

Kurumsal Hosting

Kurumsal Hosting

           HOSTİNG kurduğunuz web sitesinin çalışmasını sağlayan alana verilen isimdir. Hazırla...

Detaylar
Kurumsal Alan Adı Çözümleri

Kurumsal Alan Adı Çözümleri

Kurumsal Alan Adı Çözümleri

            Günümüzde birçok firma gerek reklam gerek ide satış yapabilmek i&cc...

Detaylar
Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı

           Sosyal Medya Danışmanlığı : ünümüzün erişim noktasını kullanmaya y&ou...

Detaylar
Marka Tescil İşlemleri

Marka Tescil İşlemleri

Marka Tescil İşlemleri

            Marka bir firmanın satıcının mal ve hizmetlerini belirlemeye, tanıtmaya ve başka firm...

Detaylar

Rakamlarla Biz

0

Yıllık Tecrübe

0

Mutlu Müşteri

0

Hizmet Ödülü

0

Başarılı Seo Çalışma

Bizden Haberler

Müşteri Yorumları

Referanslarımız

İndirim, duyuru ve kampanyalardan haberdar ol.